В підлітковому віці обов’язково навчайте дітей справлятися зі стресом і розуміти той факт, що безвихідних ситуацій не буває
Найбільш важливий фактор, що схиляє до суїциду – відчуття безнадійності (уявне або дійсне). Навчайте дітей, що безвихідних, безнадійних ситуацій не буває. Показуйте частіше свою любов до них, спілкуйтеся. Покажіть своїй дитині, що вона та її проблеми вас цікавлять, займайтеся спільними справами (без критики і лайки), рушайте на виставки, в музей, кіно. І говоріть. Обговорюйте різні моменти з життя, розказуйте про себе в такому віці, коли вам несуттєві проблеми здавалися грандіозними, а ситуації -безвихідними. Нарешті, зверніться за допомогою до кваліфікованих фахівців.
Якщо у вашої дитини спроба суїциду була, то її треба розцінювати як сигнал “SOS”. “Врятуйте мене дорослі від проблем і від себе -невдахи, який не знає чогось найважливішого про життя”. А, як казала Гінзбург, коли немає найважливішого, все стає неважливим, і все неважливе стає важливим, і будь-яке може стати смертельним.
Взагалі існують чотири основні методи надання психологічної допомоги людині, що замислюється про суїцид: своєчасна діагностика та лікування, активна емоційна підтримка, заохочення позитивними цілями і навчання соціальних навичок, які допомагають справлятися зі стресом.
Необхідно вміти розпізнавати знаки біди. Це помітна зміна в поведінці підлітка. Сюди відносяться незвично зневажливе ставлення до зовнішнього вигляду, посилення скарг на фізичне нездужання (поганий сон, безпричинна знервованість), постійна втома, порушення уваги зі зниженням якості роботи. Також сюди можна віднести тривожні прагнення до самотності, відмова від спільних справ, контактів, зайвий ризик у вчинках, спалахи дратівливості.
Зверніть увагу на посилення почуття тривоги, безнадії, поглиненість думками про смерть, загробне життя, відсутність планів на майбутнє, спроби скласти записку про відхід з життя, роздачу особистих речей.
Вас повинні насторожити висловлювання: “Ненавиджу життя”, “Всім буде краще без мене”, “Вони пошкодують про те, що вони мені зробили”, “Втомився бути тягарем”, “Не можу цього винести”, “Я покінчу із собою”.
Слід пам’ятати, що ймовірність суїциду зростає у вечірній, нічний, ранковий час, коли людина залишається одна. Період піків вікової суїцидальності доводиться між 17 і 24 роками, а також в умовах тяжкої морально-психологічної ситуації в сім’ї або найближчому оточенні. |